Ewelina Michałowska dd. Kałuska

Najbliższa rodzina

Rodzice

Rodzeństwo

Małżonek

  • Augustyn Michałowski

Dzieci

ur. 1909 r. w Korolówce, zm. 1993 r. we Wrocławiu

Ewelina Michalowska (zdrobniale mówiono na nią Luncia) wyszła za mąż za Augustyna Michałowskiego (ur. 28.08.1901, zm. 05.05.1979) i zamieszkali w  Jurjampolu, gdzie urodziło się ich dwoje dzieci: Alfreda (ur. 03.04.1931, zm. 08.06.2002) i Wacław (ur. 11.05.1940, zm. 26.03.2008).

Gustek (Augustyn Michałowski) działał aktywnie w organizacji  Związek Strzelecki, więc gdy Sowieci zajęli Korolówkę ukrywał się z obawy przed wywózką na Sybir.

W 1945 roku w ramach przesiedleń Michałowscy przenieśli się na przedmieście Wrocławia (nazywane najpierw Ciążyn, a później Książe Małe) gdzie przy ul. Starodworskiej 19 prowadzili gospodarstwo, które z czasem nabierało coraz bardziej charakteru ogrodniczego. W ogrodzie mieli szklarnię, w której hodowali rozsadę. Ogrodnictwo wymagało dużo pracy, ale umożliwiało w miarę normalne życie i kształcenie dzieci. Goście byli zaprowadzani do inspektów oraz szklarni i było im wykładane, jak to wszystko działa. Luncia, zwłaszcza w porównaniu z Gustkiem, była drobną kobietą, ale miało się wrażenie, że jej ciało jest podobnie sprawne jak ciało gimnastyczki. Ubrana była konserwatywnie. Stroje miała nieco dłuższe i bardziej stonowane niż inne panie. Ten styl przejęła Fredzia. Gustek był ruchliwy w domu i w okolicy, a Luncia skoncentrowana i panująca nad całym obejściem.

W domu obok mieszkała Klocia, siostra Lunci, czyli Klotylda z d. Kałuska, z mężem Zygmuntem Błońskim.