Historia herbu

Na tarczy dwudzielnej w polu prawym czerwonym srebrny jeleni róg, w polu lewym srebrnym róg bawoli czerwony. W klejnocie nad hełmem w koronie róg jeleni i bawoli jak na tarczy. Według podania Bolesław Krzywousty w roku 1109, wracając z wyprawy wojennej na Pomorze, zatrzymał się we wsi Raski na odpoczynek i polowanie. Podczas łowów został napadnięty przez dzikiego bawołu. Znajdujący się niedaleko monarchy rycerz Bibersztein pochwycił zwierzę za jeden róg i powalił na ziemię. W nagrodę za ocalenie życia otrzymał od władcy do swego herbu przedstawiającego róg jelenia – róg bawoli. Herb najbardziej rozpowszechniony na ziemi kaliskiej, krakowskiej, lubelskiej, rawskiej, ruskiej i sieradzkiej.

Konstytucja z 1921 r. zniosła wszelkie przywileje stanowe w tym i herby. Od tej pory istnieją one jedynie w prawie zwyczajowym, a nie w stanowionym.

Jeśli nie satysfakcjonuje was wygląd herbu, uważacie, że kształt powinien być inny, nie jesteś odosobniony w swym poglądzie. Wielu historyków do dzisiaj różni się w opisach naszego herbu. Najczęściej mowa jest o rogu bawolim. Są jednak tacy, którzy uważają, że jest to róg tura, czy żubra. Co do kolorystyki też można się spierać. Można, ale po co…
http://kaluski.pl/www/uploads/2010/08/rogala.jpg